• Gaziantep lezzetleri İstanbul’da buluştu
  • Gaziantep lezzetleri İstanbul’da buluştu
  • Gaziantep lezzetleri İstanbul’da buluştu

Gaziantep lezzetleri İstanbul’da buluştu

 

Gaziantep mutfağının en lezzetli tatları İstanbul’da görücüye çıktı. Kebabından fıstığına, acısından tatlısına tüm tatlar Maltepe ve Kadıköy’de buluştu. İki gün süren şenlik Büyük ilgi gördü.

Birçok İstanbullu Gaziantep’in birbirinden çeşitli yemeklerini tatmak için Maltepe Sahili ve Kadıköy‘deki Selamiçeşme Özgürlük Parkı’nda bir araya geldi. Gaziantep Dernekleri   Federasyonu’nun her yıl geleneksel olarak düzenlediği 13. Gaziantep Yemek Şenliği’ne; Gaziantep AK Parti Milletvekili Mehmet Erdoğan , Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Cumhuriyet Halk Partisi Eski Milletvekili Celal Doğan, Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, İstanbul Vali Yardımcısı Kazım Tekin, Gaziantep Dernekleri Federasyonu Başkanı Tahir Tekin Öztan, Gaziantep’in tanınmış restoranları, tatlıcıları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Gaziantep Dernekleri Federasyonu Başkanı Tahir Tekin Öztan, “Bu sene biraz daha iddialı çalıştık, çünkü on üç senedir yaptığımız ürünümüzün karşılığını almak istiyoruz. Hedefimiz burada yüz bin porsiyon kebap satmak, seneye bunu yüzde elli artırarak yüz elli bine çıkarmak. Çünkü bir şehrin tanıtımı o şehrin mutfağından geçer. Burada katılımcıların özveriyle çalışıp Gaziantep mutfağını çok güzel bir şekilde temsil ediyoruz. Yalnızca kebap değil, Gaziantep’in dolmalarını, salçasını, şerbetini, tatlılarını Gaziantep’te yiyecek içecek adına ne varsa hepsini burada İstanbullulara sunuyoruz.. Bizim hedefimiz Gaziantepli olmayanlara merak edenlere kültürümüzü ve mutfağımızı tanıtmak.” ifadelerini kullandı.

Gaziantep yemeklerini satan esnaflar ise, “Biz Antepli olarak böyle bir etkinlik yapılmasından memnunuz, umarız İstanbullularda memnundur. Antepli olarak İstanbulluları seviyoruz.” diye konuştu.

Festivale katılan vatandaşların Büyük ilgi gösterdiği şenlikte, basın mensupları arasında en hızlı baklava yeme yarışması yapıldı. Baklava yeme yarışmasının birincisine baklava hediye edildi. Bayanlar arasında ise en güzel çiğ köfteyi yapma yarışması düzenlendi.

Gaziantep lezzetleri İstanbul’da buluştu Nezih Mekanlar

Summary: Gaziantep mutfağının en lezzetli tatları İstanbul'da görücüye çıktı. Kebabından fıstığına, acısından tatlısına tüm tatlar Maltepe ve Kadıköy'de buluştu. İki gün süren şenlik Büyük ilgi gördü.

Okuyucu Değerlendirmesi: 0 (0 Oy)

Benzer Yazılar