• Gaziantep’te Baklava Yeme Yarışması Düzenlendi
  • Gaziantep’te Baklava Yeme Yarışması Düzenlendi
  • Gaziantep’te Baklava Yeme Yarışması Düzenlendi
  • Gaziantep’te Baklava Yeme Yarışması Düzenlendi

Gaziantep’te Baklava Yeme Yarışması Düzenlendi

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “9. Uluslararası Antepfıstığı Kültür ve Sanat Festivali kapsamında “Baklava Yeme Yarışması” düzenlendi.
Kavaklık Parkında 50 yarışmacının katıldığı etkinlikte, katılımcılar yarışma öncesi kurallara uymaları ve sağlık sorunları konusunda uyarıldı.

Rahatsızlanmaları halinde yarışmayı bırakmaları istenen yarışmacılar için sağlık ekibi hazır bulundu. Bir kilo baklavayı en kısa sürede bitirmeye çalışan yarışmacılar, renkli görüntüler oluşturdu.

 

Kardeş ülkelerden gelen katılımcıların da izlediği yarışmaya, Kamerun Fongo Tongo Belediye Başkanı Jean Paul Nanfack’ da yarışmacı olarak etkinliğe katıldı.

Yarışmanın jüri üyeliğini, Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu Başkanı (TASFED) Yaşar Yalçın Manav ve  Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen şef temsilcileri yaptı.

Yarışmada 1 kilo baklavayı 3 dakika 46 saniyede bitiren Mehmet Yıldızhan, birinci, Mehmet Genç, ikinci, Musap Uçmaz üçüncü oldu.

 

GUİNNES REKORLAR KİTABINA ADAY

TASFED Başkanı Manav, yarışma sonunda yaptığı konuşmada, Gaziantep’in Türkiye’deki  gastronominin en önemli şehirlerinden bir tanesi olduğunu söyledi.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile dünyada tek yerde en iyi üretilen baklavayı “Guinness Rekorlar Kitabına” aldırmayı hedeflediklerini belirtti.

 

Uluslararası “Şefler Yarışması” düzenlemeyi düşündüklerini ifade eden Manav, şöyle konuştu:

 

“Bir okul akademi aşçılık akademisi projemiz var. Her gün binlerce kilogram ekmeğimiz var, bu doğrultuda bayanlar arası bayat ekmek yemekleri ve yarışması düzenlemeyi düşünüyoruz. İsrafı önlemek için. Her şeye layıktır Gaziantep’imiz.”

Konuşların ardından TASFED Başkanı Manav, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Serdar Tolay ve Gurme Ragıp Güzelbey yarışmada dereceye girenlere bir takım hediyeler verdi.

Bu arada yarışmada dereceye girenlere ödülleri, yarın gerçekleştirilecek ödül töreninde verilecek. Yarışma juri üyesi olarak Sırbistan Tutin Belediye Başkanı Semseddin Kuçeviç de katıldı.

Baklava yeme yarışmasına sponsor olan Koçak, Çelebioğluları, Akıncıoğlu, Şirvan, Çavuşoğlu, Güllüoğlu Ömer, Güllüoğlu Mahmut, İmam Çağdaş, Ayıntap baklavalarına katkılarından dolayı Büyükşehir Belediyesi yetkilileri tarafından teşekkür edildi.

 

Gaziantep’te Baklava Yeme Yarışması Düzenlendi Nezih Mekanlar

Summary: Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “9. Uluslararası Antepfıstığı Kültür ve Sanat Festivali kapsamında “Baklava Yeme Yarışması” düzenlendi.

Okuyucu Değerlendirmesi: 0 (0 Oy)

Benzer Yazılar