• Gaziantep’te Uluslararası Şıra ve Yiyecek-İçecek Festivali Düzenlendi.
  • Gaziantep’te Uluslararası Şıra ve Yiyecek-İçecek Festivali Düzenlendi.
  • Gaziantep’te Uluslararası Şıra ve Yiyecek-İçecek Festivali Düzenlendi.

Gaziantep’te Uluslararası Şıra ve Yiyecek-İçecek Festivali Düzenlendi.

  Bu sene 2’cisi düzenlenen “Uluslararası Gaziantep Şıra Yiyecek–İçecek Festivali” Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ve kalabalık vatandaş topluluğu tarafından açılışı yapıldı.

 

Akdoğan, böyle bir programın açılışını yapmaktan büyük keyif aldığını ifade ederek, “Çok otantik bir yapı olmuş, bütün detaylar çok iyi düşünülmüş. Bu tür mekânların yaşatılması başlı başına bir sosyal sorumluluk projesidir. Tarihi dokunun korunması, sosyal dokunun korunması bunlar iç içe geçmiş olgulardır. Gaziantep’in öz yapısının ortaya çıkartılması büyük önem taşıyor bu hedefe imza atan tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. Bu işi önce sektör olarak başlayıp sonrasında keyif alarak devam ettiklerini biliyoruz. Gaziantepliler bu işi yaparken keyif alıyorlar, izleyenlerde keyif alıyor ve buda teşvik unsuru olabiliyor” dedi.Açılış konuşmasında şıranın Gaziantep kültüründeki önemine değinen Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, bu geleneği geleceğe taşıyacaklarını söyledi.

“Evliya Çelebi’nin dünyanın gözbebeği dediği alandayız” diyen Şahin, “Gazi şehrimizin en büyük özelliği İpekyolu. Bugün içinde de bulunduğumuz hanlar ve hamamlar insanlık tarihi boyunca bütün medeniyetler burada en zengin dönemini yaşamış. Burada ticarete gelen herkes kendi kültürünü oluşturmuş ve bu gördüğünüz Mezopotamya Akdeniz’in bereketiyle birleşince muhteşem bir zenginlik oluşmuş” dedi.

Gaziantep Valisi Erdal Ata da, “Gaziantep son yıllarda sanayide gösterdiği hızlı gelişme sonucu bir takım yöresel kültürler olan bu tür şeyleri unutulmaya yüz tutmuştur fakat bu festivaller sayesinde tekrar kamuoyunun gündemine gelmeye başladı. İnanıyorum ki buradaki bu etkinlikten Gaziantep’in tarihi dönüşümü ile bu kültürü yaşatacak ve İlimizin de yeniden tanıtımına önemli katkıda bulunacaktır. İçinde bulunduğumuz otelinde restore edilerek hizmete açılması Gaziantep’in turizme kazandırılmasın da çok büyük katkısı olduğuna inanıyorum” ifadesini kullandı.

 

Şıra’nın yapıldığı hanın ipek yolundaki en büyük kervansaray olma özelliğini taşıdığını vurgulayan Şirehanı Oteli ve Sahan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Tekin Öztan ise, han hakkında bilgiler verdi. Öztan, “Uzun yıllar hizmet verdikten sonra Şirehan olarak hizmete giriyor. Daha sonra büyük bir yangın geçiriyor. Yangından sonrada Büyükşehir Belediyesi burayı restore ediyor ve işletmesi için şirkete veriyor. İstanbul’da oldukları için burası boş kalıyor ve sonrasında ben aldım. Gaziantep’e yatırımımı yaptım ve isminin yaşaması içinde adını Şirehan koydum. Burası turizm ve gastronomi de payı yüzde 30’dur. Gaziantep’te bağcılık ölüyor, çünkü pazara gittiğinizde bastık, sucuk gibi ürünler şeker ve glikozdan yapılıyor. Gaziantep’te 40 çeşit üzüm varken bugün 2 çeşit üzüm kaldı. Bu festivale sivil toplum örgütlerimizin de mutlaka destek vermesi lazım ki uzun yıllar bu festivali yapalım” ifadelerini kullandı.

 

Konuşmaların ardından geleneksel şıra yapımına geçildi. Şıradan yapılan bastık, dilme ve sucuk gibi ikramlıklar kazanlarda kaynatılarak gelen davetlilere ikram edildi.

 

Gaziantep’te Uluslararası Şıra ve Yiyecek-İçecek Festivali Düzenlendi. Nezih Mekanlar

Summary: Bu yıl 2’cisi düzenlenen “Uluslararası Gaziantep Şıra Yiyecek–İçecek Festivali” Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ve kalabalık vatandaş topluluğu tarafından açılışı yapıldı.

Okuyucu Değerlendirmesi: 0 (0 Oy)

Benzer Yazılar